Новини

Ревю на Moto M

Винаги ми е било смешно да гледам стари (вече) филми, които акцентират върху най-новите (за момента) технологии. В същото време, ако случайно ви се случи да гледате Специалистът (1994) и се посмеете на мобилния телефон, с който Силвестър Сталоун гордо се разхожда в ръка е хубаво да си припомним, че това е първият мобилен, дигитален телефон (GSM) в света, чиято батерия не е било нужно да пренасяме в куфарче. Името на телефонът: Motorola – International 3200

След повече от 80 години опит и лидерство в иновациите в телекомуникационните технологии, финансови кризи и препродажба Motorola Mobility се озова в ръцете на Lenovo с идеята за по-добро маркетингово позициониране на китайската компания на американския пазар. Резултатите са новите телефони от сериите G, E и Х и съвсем новата М.

Hello Moto!

Дизайн

В момента, в който отворите кутията и погледнете Moto M ви залива едно топло приятно чувство като да гледате модел на спортна кола с размерите на играчка. Именно това е усещането, което изпитах, когато взех телефона в ръка и докато го използвах, така и не разбрах дали в ръцете си държа бижу или играчка. Дизайнът е изчистен и непретенциозно красив. Телефонът е закръглен, където трябва да е закръглен и ръбест, където е необходимо.

Бутоните за звука и захранванео се намират от дясната страна на телефона, четецът на отпечатъци на гърба, под камерата. Задният капак не е изцяло плосък, а леко овален, което помага за по-добра захватка и с по-удобен достъп до бутоните, дори да държите телефона с лявата ръка. Четецът на отпечатъци е изключително добре позициониран и колкото и да се опитвах да не го докосвам, показалецът ми винаге попадаше отгоре. Една от причините е, че тежеста на телефона е концентрирана в горната и долната част на рамката и когато го взех за първи път имах усещането, че телефонът се клати, но чувството минава бързо и след като се свикне телефонът е изключително удобен за работа.

Moto M идва с нано покритие, което не го прави напълно водоустойчив, но пък предпазва от прах и водни пръски. Металната рамка идва в три цвята златист, сребрист или сив, като цветовете без да са претенциозни, предават на телефона класически стил с изискана красота.

1.jpg2.jpg4.jpg

USB Type-C е изборът за зарядно, изходът е разположен в долната част на телефона между две мини болтчета и две решeтки, зад които, за наше съжаление, има само един говорител.

Изходът за слушалки и втория микрофон се намират в горнатa част на телефона.

На пръв поглед в дизайна няма нищо иновативно, плосък екран, дебела рамка в горната и долната част на телефона, липса на Home бутон, но след няколко дни ползване, продължавам да се изненадвам колко приятно ми е да го гледам.

Единственият сериозен недостатък във виншния вид е панелът с камерата и светкавица, който е съвсем леко издаден извън корпуса и шанса да бъде надраскан е доста голям.

От лявата страна се намира слотът за SIM карти, към който могат да си прикачат, или две nanoSIM, или една nanoSIM  и една microSD.

 

Хардуер

Moto M идва с всевъзможни конфигурации 3GB или 4GB RAM, 32GB или 64 GB вътрешна памет, осемядрен Mediatek MT6755 Helio P10 1.8GHz или осемядрен MediaTek Helio P15 2,2GHz, като единственото сигурно нещо е че MediaTek Helio P15 ще бъде предлаган само в Индия.

Комплектовани са и вече стандартните Bluetooth4.1, LTETDD и FDD, GPS, сензори за светлина и ускорение, жироскоп и както стана вече дума – четец на отпечатъци. Задната камера е 16MP, а предната – 8MP.

 

Производителност

 

Ако някой вече се чуди защо им е било на Lenovo да изкарат цяла една нова серия и защо са я кръстили M, отговорът е много прост M за Midranger – среден клас. И са се справили много добре с Moto M.

Както се вижда от графиките долу, Moto M се нарежда точно по средата между конкурентите в своя кас. Не очаквайте чудеса от телефона. Някои игри може да не вървят плавно или с максимални графични настройки, но вървят. Като цяло от компанията са успели да извлекат максималното от избраната хардуерна конфигурация и ни предлаагат телефон, който не впечатлява с производителност, но за сметкана това е стабилен и поливалентен.

GeekBench 4 (single-core)
Higher is better

5.jpg

AnTuTu 6
Higher is better

6.jpg

Дисплей
 
5.5 инча FullHD IPS е затворен в рамката на Moto M. Дисплеят може да ви се стори леко тъмен и цветовете малко нереални, но ми се струва че това е търсен ефект с цел, от една страна пазене на батерия, от друга запазване впечетлението от дизайна. И найстина, след като промених типа на цветовете от Standart на Vibrant, Moto M се превърна от копие на реалния свят в детска приказка, където цветовете са по ярки, наситени и живи. С разделителна способност (1920 x 1080) 401 ppi телефонът се превърна в прозорец към един друг свят.
 
Минуси
 
Една от причините Android да е предпочитан пред Apple е свободата да настроим телефона си както ни харесва и да използваме не-стоков софтуер и апликации, които ни допадат повече от стоковите. Moto M ни представя една възможност Google да се превърне в Apple.
Телефонът идва с почти стоков Android Vanilla Marshmallow и много приложения на Google.
 
Google Now launcher със запазен ляв прозорец за Google Now, Google Search Bar, който не може да се махне, а само премести, и всевъзможни GoogleApps, които дори и да не ползвате не могат да се деинсталират. Искате да промените темата – не може. Искате да промените максималния брой икони на ред – не може. За хората, които са свикнали с безкрайните възможности за персонализиране, предлагани от модифицираните версии на Android на други произовдители, Moto M не ще ви хареса.
 
Заключение
 
Lenovo са свършили перфектна работа със създаването на среден клас фаблет с прекрасен външен вид, стабилност в производителността за една приемлива цена.

Ревюто е реализирано със съдействието на Lenovo Bulgaria и нашия приятел croacher 

⇨ Споделете тази публикация:

Be6i4

Be6i4 е Администратор на Форума, на страницата във Facebook, Twitter, YouTube и Last.fm профилите на AndroidBG.com Интересува се предимно от Андроид устройства и в свободното си време преинсталира и поправя телефони и таблети.