1   up Сподели тази тема:    

Тема: Хакването на смартфони може отново да стане незаконно

Хакването на смартфони може отново да стане незаконно

http://hicomm.bg/web/files/articles_gallery/201201/22307/thumb640x320_coolbeansjailbreak.jpg

Може би си спомняте, че преди почти две години джейлбрейкът за iOS и руутването на Android бяха признати за напълно легални действия - истински успех за съвременното хакерско общество.
Apple и други компании обаче продължават да се борят срещу това явление, което е напълно обяснимо, имайки предвид, че след джейлбрейк потребителите могат да свалят пиратирано съдържание, което се помещава извън екосистемата на Ябълката.
Ако разширението към Digital Millenium Copyright Act бъде прието, то всяка форма на хакване на iPhone или Android смартфони може да върне незаконния си статус. Включително смяната на ROM-а с чиста версия на Android.
Интересно е, че законопроектът не включва таблетите.

Източник:

iPad mini retina

+   up

Android Реклами

2   up

Re: Хакването на смартфони може отново да стане незаконно

хахахаха това означава че половината форум ще стане незаконен - ужасТ  facepalm1

Samsung Galaxy Note ★★★Stock Jelly Bean 4.1.2★★★ yes yes yes !

3   up

Що да не си тегля ножа се чудя вече..
Ако всички тия pending закони се приемат няма да имаме право да разглеждаме забавни снимки без да си плащаме(SOPA),да слушаме музика без наливаме стоици левове в ония ла*на(които и без това печелят милиарди-колко още искат,дано сегашните им се сринат!!!),нищо не можем.
Сега пък е незаконно да си хакнеш устройството,защото можело да качваш нелегални приложения.Е,то не е задължително! Аз пък мога да го root-на и нищо да не правя после,само root и това е. Плюс това нали точно андроид беше правен с тая цел да се персонализира.Времената,когато обичах андроид минаха..сега съм с него само,защото нямам финансите да го сменя.Не,че при WP7 не е същото,то ще обхване всички смартфони ама,да ми казвам,че е нелегално да си меня едва ли вече и тапета-това е ОТВРАТИТЕЛНО!
Колкото до Apple-не се и учудвам.Те винаги са ламтяли за пари.Не стига,че са последните в тоя бизнес,много преди тях беше правено какво ли не,ами и претендират още малко всички да им плащат 99,99% от печалбите си на смартфони.Няма да се учудя,ако и такива искове предявят.Глупаци.
Какво ми ламтите за пари бе,аз в такъв комерсиалзиран свят неща да живея.Гледайте In Time и се осъзнайте докъде ще ни доведе жаждата за пари,власт и т.н.

"Повярвай,че всичко,което можеш да си представиш,може да направиш истина".
Alcatel OneTouch Idol Mini , Nokia Asha 201

4   up

Bluebird, не е въпросът в това дали една ОС е платена или не, а до това дали можеш с 3rd party software да модифицираш собственото си устройство по начин, който не е одобрен от производителя.

5   up

Хм, тази новина е почти без значение за Андроид потребителите, понеже и без СЮ права си имат голяма функционалност (инсталиране на чужди приложения, работа с всякакви файлове, поддръжка на всякакви медийни формати, флаш, БТ трансфер, файлова система и т.н. и т.н...) . Тъй че за обикновените потребители е все тая.

А за смяната на фърмуера (с къстъм ром), съмнявам се този закон да спре някой.

Последно редактирано от e34v8 (27 Jan 2012 13:23:01)

При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона " Съобщи за нередност " ! ____________________
Samsung Galaxy S ➡ Samsung Galaxy Nexus ➡ HTC one X ➡ LG oPossum G

6   up

Ерм... как ще смениш фърмуера ако ти е забранено да правиш мофикации по софтуера на телефона си? В общи линии положенията са две - можеш или не можеш. Ако няма да те спре забраната да си смениш фърма, няма как да те спре и да си руутнеш телефона.

7   up

Е как как? Той е един начина - като нарушиш закона. Това имах предвид, че тези които обезателно искат, ще го направят въпреки закона. Предполагам, че същото важи и за иОС потребителите - тези които са решили - ще джейлнат, въпреки закона.

Вероятно, ако приемат такъв закон, бройката им ще намалее.

Но както и да е, докато Гугъл предлагат такава функционалност в Андроид(както е сега), не е толкова фатално според мен. Виж ако решат да ограничават функции, тогава ще е лошо.

Последно редактирано от e34v8 (27 Jan 2012 13:48:22)

При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона " Съобщи за нередност " ! ____________________

8   up

Един як бойкот - да не се купуват умни телефони и тогава ще ги видим отворковците, ще молят да ги хакваме.

Samsung Galaxy Nexus

9   up

Предвид, че под 5% от потребителите се замислят за руут/джейл, едва ли ще се трогнат много от протести wink И въпросът е много по-дълбок от това легално ли е или не джейлването/руутването. Реално погледнато, ако се криминализира, то много големи общества ще се окажат на ръба на закона - CMod/XDA, приложенията, възползващи се от руут функционалност може да бъдат изтеглени от маркета, така че въпросът не се приключва с джейлването/руутването, той от там започва.

10   up

Да да , така е, прав си за това, че ще бъдат изтеглени от маркета. Не е чак такъв голям проблем обаче, понеже ще има много алтернативни места, от които може да си си изтеглиш апк-тата, модовете и т.н... , а разработчиците в XDA ще продължат да си пишат. И сега има алтернативни маркети. Ето задава се CMod маркет примерно, след него ще има и друго. Варианти ще има много, полета за изява също.

Както казах, лошото ще е, ако Гугъл започнат да ограничават функционалност (което в момента не правят, даже напротив) . Тогава ще имаш една скъпа играча, с която можеш само да цъкаш игри и приложения, които са строго контролирани. Това е неприятно.

11   up

Проблемът е, че XDA са много внимателни да спазват закона, така че ако се забрани руутването, най-малкото, ще спрат да постват обяснения как да руутнем телефоните си и ще трябва да разчитаме на разни съмнителни малки сайтчета, където не е ясно какво ще ни пробутат. Така че според мен последствията ще са силно негативни за всички потребители на смартфони, независимо от ОС.

12   up

Последствията ще обхванат всички ОС но не мисля,че е редно да дам примерно 800 лв. за телефон,и после да ми казват по какъв начин,кога и как да качвам приложения,да плащам за тях или не.
Не смятам,че като дам 800 лв. трябва да ръся още пари.Достатъчене  факта.че себесотойноста на един телефон е около 250-300 долара(че и по-малко),а го пробутват за по 600-700.И после и за друго искат да плащаме. Що не си е*ете майките?!

"Повярвай,че всичко,което можеш да си представиш,може да направиш истина".
Alcatel OneTouch Idol Mini , Nokia Asha 201

13   up

Мм, не е токова сложно да си руутнеш телефона.
Моето мнение е, че обясненията няма да спрат, дори ще са от същите тези хора, евентуално на друго място, но едва ли.
Аз мисля, че за Андроид потребителите няма да са силно негативни последствията, със сигурност ще са в пъти по - малко от тези за затворените ОС. Ще видим с течение на времето.

И пак да напомня, че обикновения потребител си има нужната функционалност при Андро и без СЮ, нещо, което не е така при конкурентите. Въпросът е това да не се промени в Андроид.

Последно редактирано от e34v8 (27 Jan 2012 14:36:32)

14   up

Само да споделя .... мисля ,че дори да ги приемат тези закони пак всичко ще е както сега ще си има пиратски софт и тнт ......... групи като anonymous ще се погрижат,но не ми се вярва да го приемат а и ми  е интеересно как ще ме накарат да не си руутна телефона ?

Globul move (Alcatel OT-908)  
"Some things never change !"

15   up

killer4o написа:

Предвид, че под 5% от потребителите се замислят за руут/джейл, едва ли ще се трогнат много от протести wink И въпросът е много по-дълбок от това легално ли е или не джейлването/руутването. Реално погледнато, ако се криминализира, то много големи общества ще се окажат на ръба на закона - CMod/XDA, приложенията, възползващи се от руут функционалност може да бъдат изтеглени от маркета, така че въпросът не се приключва с джейлването/руутването, той от там започва.

Не се изразих правилно, не е важно колко хора ще рутнат, а това, че като цяло ще започнат да се съобразяват с крайния клиент и неговите изисквания и не те да ми налагат какво и как ще го ползвам а аз на тях как да ми го направят за да го купя, защото някак си не върви да дам луди пари за нещо за което да ми налагат ограничения и как да го ползвам.
Например хората спират да купуват ябълката, тогава не ще отключат операционната система ами и цената ще свалят поне с 1/3, та даже и екип ще си наемат да прави безплатни приложения за да имат клиенти а не да цицат като вампири.

Последно редактирано от Ивайло69 (27 Jan 2012 15:14:47)

Samsung Galaxy Nexus

16   up

Android може и без руут да е пълноценен, да му мислят собствениците на айфон/уиндоус big_smile

Sony Xperia S
Samsung Galaxy S II - Deceased

17   up

Ох, открили сте топлата вода с тоя руут wink Jail за айфон има от самото му излизане едва ли не, доста преди да се добави поправката към закона и хората го правеха, така че едва ли има какво да му мислят. Според мен за андроид ще са по-негативни последиците, защото в момента всичките афтърмаркет модификации на андроид си се подвизават на супер очевидни места, включително и маркета, докато потребителите на iOS отдавна са свикнали да четат по разни rogue сайтове какво да си правят с телефона без някакви централизирани hub-ове подобни на cmod/XDA форумите.

18   up

Андроид можеш да си смениш ланчера, локскрийна и какво ли още не без рут. Можеш да си инсталираш кракнати приложения и без рут. Да, има неща, закоито е необходим, но не е фатално ако го няма. Така или иначе това е някакво напъване от известно време в тази насока, но мисля, че нямам как да стане.

19   up

Това касае само потребителите със Apple shitz и то тези, които са в щатите..
така че мога само ДА СЕ РАДВАМ за тях  rofl_mini

Обективно погледнато никой няма право да ти казва какво да си инсталираш и кво да правиш със устройството си.
Реално погледнато Ейпъл точно заради такива мизерии се издигнаха преди година-две и доста хора изгоряха

За потребителите на Андроид и по точно за тези в Европа и най-точно за нас в България, новини като тая са някакви остатъчни звуци от ехота от друга планета, за които не фърляме кой-знае колко боб !
storstark

[LG P350->Android 2.3.7~Optimus_Ice_Jelly rom; Beats&MegaBassMod; Amonra2; SDext1.1GB; chainfire~powervr;swap:256mb]

20   up

О, боже... това, което си написал е пълна глупост, какво има да ми го превеждаш не знам. Да, андроид е безплатна, но това, което получаваш на телефона си не е android aosp, а е модифицирана версия от производителя с един куп lock-ове, които ако върнат закона в предишната си версия, би било забранено да заобикаляш. Тук не говорим за това какви ще са промените, а какво би се случило ако премахната поправката. И, би ли ми казал като какъв твоят съвет относно правната страна на нещата е по-състоятелен от моя. При все, че моето дори не е съвет, а ти казвам как стоят нещата. Законът без поправката забранява модификации по софтуера, пристигнал с устройството ти без значение от сумата, която производителят на телефона ти е платил за него. Ако имаш други виждания по въпроса, с удоволствие ще ги чуя.

Манеф, отново говориш без да мислиш. Това важи за всички потребители на смартфони. И да, в България няма да дойдат да те арестуват ако си си руутнал телефона, но нали се сещаш къде се хоства XDA и CMod? Смяташ ли, че за тях този закон няма да важи?

Последно редактирано от killer4o (27 Jan 2012 19:25:58)

21   up

killer4o написа:

Ох, открили сте топлата вода с тоя руут wink Jail за айфон има от самото му излизане едва ли не, доста преди да се добави поправката към закона и хората го правеха, така че едва ли има какво да му мислят. Според мен за андроид ще са по-негативни последиците, защото в момента всичките афтърмаркет модификации на андроид си се подвизават на супер очевидни места, включително и маркета, докато потребителите на iOS отдавна са свикнали да четат по разни rogue сайтове какво да си правят с телефона без някакви централизирани hub-ове подобни на cmod/XDA форумите.

facepalm1

Ето това е нещото, което ме дразни. Готов си винаги да отклоняваш темата с глупости и да говориш каквото ти изнася, само да защитиш иОС.

Ще ти го кажа в прав текст, пък ти недей се съгласява с мен - да си руутнеш телефона, за да получиш СЮ права и да си джейлнеш Айфона са две коренно различни неща, които ти позволяват още по - различни неща и ти много добре го знаеш. Никога не се опитвай да ги уеднаквяваш, защото без руут, Андроид далеч няма такава окуцяла функционалност като иОС! Без руут на Андроид устройство не можеш да правиш много малко неща. Без джейл на Айфоун... доооста важни неща не можеш. Доста.

Това, че Андроид потребителите не били свикнали сами да си намират инфо, хах, та нали ти до вчера твърдеше, че Андроид е по - сложната ОС и могат да я ползват само компетентни в областта хора(за разлика от иОС, която е много юзър френдли), а сега излиза, че същите тези компетентни потребители са тъпи и няма да могат да си намират инфо?!

И така да е(а то не е), не ги бърка много, имат телефони без ограничена функционалност и ще си ги ползват.

Да му мислят тези със затворените ОС.

...а е модифицирана версия от производителя с един куп lock-ове...

Omg, аз се отказвам да споря с теб завинаги, обещавам! Какви ли локове са ми сложили Самсунг? Заключили са ми буутлоудъра... а не, чакай, не са! Файловата система... мммне, даже са ми сложили експлорър, ако ми е удобен да си го ползвам. Не мога да инсталирам чужди приложения, не, и това го мога. Всъщност, аз не се сещам нещо което да са ми ограничили Самсунг с TW UI.

Последно редактирано от e34v8 (27 Jan 2012 19:41:07)

22   up

А мен това, което ме дразни е, че вие във всяка тема се стремите да изкарате как видиш ли, независимо какво става, потребителите на iOS са прецакани, а тези с андроид сте хванали господ за шлифера. Какво значение има колко е затворена една система? И преди да приемат поправката хората джейлваха, ще джейлват и след това. Подобно на случаите с пиратски сайтове, крайният потребител не му дреме за това, че е престъпил закона, отнася го този, който му е осигурил възможността.

И след като ви е толкова функционален андроида, защо всички сте с къстъм ромове? И каква е тази загриженост за хората притежаващи затворени телефони? Защо всички сте се притеснили, че на гошо с айфона ще му е по-трудно да джейлва?

И бтв, нямам представа какви локове са сложили самсунг, защото не съм притежавал такъв телефон. LG и HTC-тата, които съм ползвал са били със заключени буутлоудъри и трябва да се търсят експлойти за да качваш къстъм ромове.

Последно редактирано от killer4o (27 Jan 2012 19:42:48)

23   up

killer4o написа:

А мен това, което ме дразни е, че вие във всяка тема се стремите да изкарате как видиш ли, независимо какво става, потребителите на iOS са прецакани, а тези с андроид сте хванали господ за шлифера. Какво значение има колко е затворена една система? И преди да приемат поправката хората джейлваха, ще джейлват и след това. Подобно на случаите с пиратски сайтове, крайният потребител не му дреме за това, че е престъпил закона, отнася го този, който му е осигурил възможността.

Хах, не. Всъщност виж какво ти написах още отначало :

Е как как? Той е един начина - като нарушиш закона. Това имах предвид, че тези които обезателно искат, ще го направят въпреки закона. Предполагам, че същото важи и за иОС потребителите - тези които са решили - ще джейлнат, въпреки закона.

Долу горе същото, което пишеш сега, но с други думи. Но после ти започна да се тревожиш за XDA и големите последици за Андоид.

П.С. Време да си купиш правилен телефон най - накрая, щом държиш на отключен буутлоудър smile .

Последно редактирано от e34v8 (27 Jan 2012 19:46:09)

24   up

Ами това, което се опитвам да ти обясня е, че последиците от такъв закон няма да са за крайния потребител - този, който руутва/джейлва, а за тези, които предоставят средствата за руут/джейл.

25   up

killer4o написа:

И след като ви е толкова функционален андроида, защо всички сте с къстъм ромове? И каква е тази загриженост за хората притежаващи затворени телефони? Защо всички сте се притеснили, че на гошо с айфона ще му е по-трудно да джейлва?

И бтв, нямам представа какви локове са сложили самсунг, защото не съм притежавал такъв телефон. LG и HTC-тата, които съм ползвал са били със заключени буутлоудъри и трябва да се търсят експлойти за да качваш къстъм ромове.

самсунгне заключват буутлоудъра (хинт. има програми като меджик локър локскриин за които не ти трябва рут, т.е. уиджета иска рут но споркойно работи и без него)
слагаме къстъм ромове заради темите примерно? заради различните други видове персонализация които ни дават и т.н.

и наистина андроид си остава същия без рут. айос без джйел си остава страници и страници и страници с приложения

функционалноста на андроид